• понеделник, 27 април 2015
  • 215 преглеждания

За единадесети път “Звездици за Лора” събра млади музикални дарования от цялата страна

Радко Петков от Троян спечели голямата награда на Единадесетия конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Звездици за Лора" и събра сили за още една национална сцена. Тъй като Радко участва на живо в телевизионното състезание “България търси таланти”, точно когато се връчваха наградите на конкурса, статуетката и наградата на кмета на Община Свищов Станислав Благов ще му бъдат връчени тържествено на 24 май - Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура.
 
Единадесетото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Звездици за Лора” се проведе от 17 до 19 април на сцената на свищовското читалище. Негови организатори са Илиян Николов – бащата на Лора, инициатор и основоположник на конкурса, Община Свищов, Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови-1856” и фондация „Ангели от Лим”.
По традиция при откриването му прозвуча песента „Звездицата на Лора” по музика на Андрей Дреников и текст Николай Христов, този път в изпълнение на Ивета Георгиева от Свищов. 93 млади изпълнители от цялата страна излязоха на сцената и така почетоха паметта на талантливата Лора и останалите единайсет деца, загинали в река Лим през 2004 година. Съгласно регламента, в конкурса участват само индивидуални изпълнители на възраст от 5 до 19 години, разпределени в четири възрастови групи. Сред младите кандидати за голямата награда имаше познати имена от минали издания на конкурса, както и нови малки “звездички”. С най-много заявки – 16, бе свищовската Школа за поп и рок музика „Клуб Естрада”. Сред другите школи с повече представени изпълнители бяха Вокално студио „Сезони” – Бургас, Музикална школа "New Voices" – Търговище, Вокална формация „Upstream Voices” – Севлиево, Вокално студио за поп и джаз „Икономов” – Русе, Детско естрадно студио „Румина” – В. Търново, Студия „Гласове” – Троян, Център за работа с деца – Разград, Младежки център „Захари Стоянов” – Добрич и други.
Конкурсът се проведе в два тура. Задължителният репертоар за първи тур включваше изпълнение на българска песен, а за втория – песен по избор. Класирането и участниците в Гала концерта в неделя бяха определени от жури по традиция под председателството на Маргарита Хранова. В състава на журито бяха още Мими Иванова, Дариана Генова – управител на фондация „Генко Генов” и директор на „Златният Орфей”, Мая Райкова – продуцент на българска джаз, поп и рок музика в БНР и водещ на музикалното предаване „Триста хиляди песни”, Андрей Дреников – композитор, Мелинда Христова – носител на статуетката „Звездици за Лора” от 2007 година и Геновева Танчовска – секретар на читалището.
Голямата награда на конкурса - статуетка “Звездици за Лора”, изработена от скулптора Чавдар Велчев, тази година спечели талантливия изпълнител от Троян Радко Петков. При него отива и наградата на кмета на общината. Във всяка от възрастовите групи бяха връчени първа, втора и трета награда. Партньори на конкурса и негови спонсори – МФ “Алеко Константинов”, фирма “Братов” и книжарница “Галактика” също бяха осигурили индивидуални награди за всяка група. При най-малките като най-добри с първа награда бяха отличени 9-годишните Грета Георгиева от Свищов (на снимката в ляво) и Аделина Радева от Русе. Във втора възрастова група носители на първа награда станаха 10-годишните Симона Иванова от Свищов и Росен Петров от Добрич (на снимката в ляво). Росен получи и учредената от Фондация “Генко Генков” и за първи път връчена на това издание на конкурса награда за “Най-добро изпълнение на българска песен”. Три бяха първите награди за изпълнителите от трета група - на 13-годишните Любомира Вушева от Ботевград и Пресияна Димитрова от Русе и на 15-годишната Траяна Цанкова от Севлиево. Ралица Дънкова от Добрич и Виктория Георгиева от Варна взеха двете първи награди в най-голямата възрастова група. В галаконцерта участваха лауреати от минали издания, сред които Мелинда Хари Христова, Кристина Иванова, както и Християна Дънкова – соло и в дует с тоноператора на конкурса Николай Кирилов. След приключване на феста, председателят на журито Маргарита Хранова заяви: „Конкурсът е специален и децата тук идват с обич. Бих казала, че всички участници тази година са бъдещи звезди в истинския смисъл на думата. Наистина оценява се хубавата музика, българската песен!“
Медали, дипломи за участие, опит и нови приятелства - това е равносметката на малките талантливи певци на България, събрани на сцената на читалището в Свищов! Ралица Дънкова сподели: “Знам, че Лора е била изключително талантливо дете. Това не е конкурс, не е състезание и всички сме тук да почетем паметта й и да съхраним това, което тя е искала да направи”. Неин връстник добави: “Много ми харесва конкурса, посланията са хубави, но малко е тъжно. Когато излезш на сцената да изпълниш една сериозна песен, се сещаш за мястото, на което си, вълнението е огромно и си оказва своето влияние”. В този дух бе и споделеното от Илиян Николов: „Този конкурс е различен и участниците го разбират добре. Може би това е конкурсът, на който те ходят с най-голямо желание и който очакват с нетърпение всяка година. Децата знаят защо и в името на какво е този конкурс - в памет на Лора и на всички „Ангели от Лим”. Той има и своята тъжната част и обикновено тя е в края - на галаконцерта. За провеждането на конкурса искам да благодаря на кмета на общината и на човека Станислав Благов, който винаги подкрепя инициативите на фондация “Ангели от Лим”. Той напомни, че много от участниците в „Звездици за Лора” са на голямата сцена или участват в големи музикални телевизионни формати. В миналите му издания са записани имената на Николай Манолов, Нора Караиванова, Магдалена Джанаварова, Пламен Борисов, Ана-Мария Янакиева и много други млади звезди на българската поп сцена.
 
Галя ФИРОВА
В-к „Дунавско дело“