• петък, 28 февруари 2020
  • 109 преглеждания

В Свищов бе открита изложбата „Свободата и нейните герои. Признателни сме и помним!“

С изложба „Свободата и нейните герои. Признателни сме и помним!“ стартира програмата на община Свищов посветена Националния празник на Република България - Трети март.
В къщата музей „Алеко Константинов“, в присъствието на директора на дирекция „Култура и културно наследство“ към община Свищов Росен Маринов, директора на Исторически музей – Свищов Ивелина Иванова, представители културни институции и жители на града уредничката в Исторически музей – Свищов Надя Ангелова представи изложбата и подчерта, че отбелязвайки на 3 март 142-та годишнина от Освобождението на България,  преди всичко сме длъжни да почетем паметта на хилядите герои,  дали живота и здравето си в името на българската кауза.  
За изложбата, която представя бойната летопис на Освободителната война, Исторически музей – Свищов отваря своите фондове, а героите руски войници, опълченци родени в Свищовския край, оживяват с личните си вещи,  снимки, медали, оръжия и оригинални документи.  Сред експонатите във витрините има 30 броя черно-бели картини, които разказват за славните битки за свобода. Те са дарени от Михаил Степанович Чернов, който открива оригиналите във Военноисторически музей в Москва и решава да ги снима, и да дари на музея в Свищов.
Особено внимание в изложбата заслужават руски възпоменателни медали на опълченци, значки от червения кръст и кръст-медали на д-р Лука Ванков – участник във войната и един от инициаторите на създаването на Българския лекарски съюз. Сред експонатите има джобен старинен часовник на опълченеца Трифон Арнаудов; позлатен пръстен на опълченеца Харалампи Карастоянов; и грамота от цар Борис ІІІ /1923г./, за показана храброст и отличие през освободителната война на опълченеца от 6-та дружина Никола Грамов. Към експонатите са включени още огнестрелно оръжие – пищов кремъклия на опълченеца Киро Иванов Алтънов; пищов кремъклия с инкрустирана дръжка със сребърна тел, а цевта гравирана с растения, собственост на революционера от Свищов Тома Пантелеев – участник в Първа Българска легия през 1862 г в Белград; револвер на опълченеца Трифон Арнаудов; револвер „Смит и Уесън“; както и хладни оръжия – руска драгунска сабя и стар турски ятаган.
За първи път е експониран оригинален Нотен отпечатък на две песни от българския певец, композитор, педагог и хоров диригент Янко Мустаков: “Царю добре дошъл” и “На царя и Русия”.
Оригинален експонат в изложбата е и маслен портрет на Император Александър II, който представя руския император седнал, с униформа и медали. Той е с позлатена дървена резбована рамка. Портретът е дарение от Русия през 1907 г., когато е открит Военно историческия музей „Главна квартира на руската армия в с. Горна Студена“.
Изложбата посветена на Националния празник на Република България ще бъде на разположение на всички посетители в къща музей „Алеко Константинов“ през целия месец март.