• понеделник, 05 април 2004
  • 87 преглеждания

Трагедия със свищовски ученици


Препечатваме съобщението от новинарският сайт netinfo.bg.

Катастрофиралият български автобус, снимка: RTS.co.yuОсем са вече децата, загинали при катастрофата на български автобус в придошла река в Югозападна Сърбия, съобщи БНР, като се позова на сръбското радио Б-92. Още толкова се издирват. 39 от общо 50 пътници, както и шофьорът, които се връщали от екскурзия в Дубровник, са спасени. Първоначално бе съобщено за едно удавено дете, а по-късно - и за второ, починало на път за болницата.

Групата ученици и преподаватели се прибирала от екскурзия в Дубровник, когато автобусът се обърнал в река Лим, в местността Гостун. Според информация на сръбското МВР причината за трагедията е спукана предна гума.

Спасителен екип - водолази и спецчасти от армията - издирва пътниците, които не са открити снощи след катастрофата. Автобусът бе изваден от река Лим с кран. В акцията по спасяването на нашите сънародници са включени и части на армията на Сърбия и Черна гора. Екип от българското посолство също е на мястото на инцидента. От нашата "Гражданска защита" заявиха готовност да изпратят веднага два спасителни екипа и лекар.

Инцидентът станал между Приеполе и Биело полеИнцидентът станал към 22 ч. българско време в неделя, на пътя между сръбския град Приеполе и черногорския Биело поле, уточниха от МВнР. На хлъзгавия път автобусът СМ-0072-АК изгубил контрол и паднал в каньона на Лим.

Шофьорът счупил стъклата на автобуса и заедно с другите възрастни пътници започнал да изважда децата от потъналата кола. Вътре имало 50 пътници, сред които голяма група средношколци от училище "Николай Катранов" от гр. Свищов.

В болницата на гр. Приеполе и други туристически обекти на града са били настанени 22-ма пътници, без сериозни наранявания, а в хотел в гр. Биело поле - други 17, съобщи Външно на сутринта след инцидента.

По данни на кметския екип в Свищов организатор на екскурзията е фирмата "Дилижанс експрес". В автобуса пътували 41 ученици на възраст между 12 и 16 години, седем преподаватели, двама шофьори и екскурзовод. В общинската администрация в Свищов е сформиран кризисен щаб, който е в непрекъсната връзка с дипломатическата ни мисия в Сърбия и Черна гора и Министерството на външните работи, допълва БНР.

Катастрофиралият автобус "Юнкер" на "Пампорово" АД е бил в пълна техническа изправност и според документацията няма причини за пътно-транспортното произшествие, освен лошите метеорологични условия, показва проверката на Държавната автомобилна инспекция в Смолян. Междувременно два микробуса от община Свищов са отпътували за Сърбия и Черна гора, за да бъдат транспортирани децата, оцелели при катастрофата.

Пострадали: Излизахме през прозорците и люковете
В обширен материал по телевизия Ер Те Ес едно от спасените деца разказа: "Автобусът се разтресе и изведнъж паднахме в реката. Шофьорите започнаха да ни помагат да излизаме през люковете и прозорците и така успяхме да се спасим. Шофьорите продължиха да разбиват предното стъкло, откъдето също бяха изкарвани другите наши съученици."

След като автобусът паднал в реката, вътре започнала паническа битка кой да излезе първи и за съжаление в тази борба са пострадали повечето ученици, съобщи БНР, като цитира радио "Б-92", позоваващо се на очевидци. Черногорската телевизия също е излъчила материал за катастрофиралия български автобус. Много обикновени граждани се притекли да оказват първа помощ, а пострадалите били прегледани лично от черногорския министър на здравеопазването. Първоначално бе съобщено за едно удавено дете на видима възраст 17 години. По-късно бе добавено, че е открито още едно дете, починало на път за болницата, а впоследствие броят на жертвите, намерени в потъналия автобус, нарасна.

МВнР обяви телефони, на които можете да получите повече информация за инцидента с българския туристически автобус в Сърбия: 0038/111-361-39-90 и 0038/111-361-39-80(в българското посолство в Белград) и 02/948-23-74 (дирекция "Консулски отношения", София).

Последните новини можете следите на http://www.focus-sv_news.net/