• петък, 07 октомври 2022
  • 436 преглеждания

Свищов и античният Нове посрещат реплика на римски кораб от IV в. “Danuvina alacris”

На 8 октомври 2022 г. (събота), в 13:00 ч, реплика на римски кораб, тип лусория, ще акостира на Пристанище Свищов. Международният екип от гребци ще бъде официално приветстван от представители на Община Свищов, СА „Д. А. Ценов“ и реенактори от най-старата група за антични възстановки в България „Легио Прима Италика“.

Програмата за 8 и 9 октомври (събота и неделя) е следната:


08.10.2022 г. (събота)
13.00 ч.: Акостиране на лусория „Danuvina Alacris“ на понтон 1, порт Свищов, км. 554 на река Дунав
13.00-13.30 ч.: Церемония по посрещане, Съвет по туризъм – Свищов, Първи италийски легион, Официални представители на Община Свищов и на СА „Д. А. Ценов“
13.15-14.00 ч.: Свободни посещения на граждани и снимки на борда на кораба
13.30-14.00 ч.: Извозване на екипажа и настаняване в Свищов
14.00-14.15 ч.: Транспорт на екипажа до Посетителски център Нове
14.15-15.00 ч.: Представяне на античен град Нове от екскурзовод в Посетителския център 
15.00-15.40 ч.: Посещение на археологически разкопки, северно от Посетителския център и на Принципията на античния град Нове 
15.40-16.40 ч.: Дегустация от екипажа на кораба на регионални вина и дунавска риба в Рибен ресторант „Паметниците“
16.45-17.00 ч.: Посещение на стадион „Академик“ на полувремето на мач на ОФК „Академик“ с представяне на гостуващата група пред публиката 
22.00-06.00 ч.: Нощна стража от Първи италийски легион и охрана на кораба от легионери с факли, понтон 1, порт Свищов 

09.10.2022 г. (неделя)
09.00 часа: Отплаване към Русе

 

ВАЖНО: Възможни са неточности в посочените часове, предвид вида на събитието и условията при които се реализира.


Събитието е част от 3-месечен свързващ круиз по река Дунав по проект „Валоризиране на културното наследство и насърчаване на устойчив туризъм чрез оживяване на общото наследство на Дунавския лимес, като основа за културен маршрут“ („Жив Дунавски лимес“), № DTP3-1-359-2.2, финансиран по Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020 г. Българските партньори по проекта са Асоциацията на дунавските общини „Дунав“, Националният туристически клъстер „Български пътеводител“ и Центърът за интерпретиране на наследството. 
Римската лусория носи името „Danuvina Alacris” („Живият Дунав“) и е изградена в рамките на последните две години от екип от професионалисти и доброволци, ръководен от Университета „Фридрих-Александър“ в Ерланген-Нюрнберг (Германия). Дълга е 18 м и е пресъздадена въз основа на автентични останки от римски плавателен съд, намерени край немския град Майнц. Реконструирана е по максимално близки до традиционните за римляните методи и техники.
Пътешествието на лусорията започна през юли 2022 г. в гр. Инголщадт (Германия) и ще завърши в края на октомври в Румъния. Проектът съчетава римската история по бреговете на Дунав със самия Дунав, който е бил основен свързващ път през цялата Римска античност; сближава и римското минало с 21-ви век и го прави осезаемо – с реконструкция на късноримски дунавски патрулен кораб, чието плаване по Дунав свързва всички партньори, популяризира Дунавския лимес и подкрепя устойчивия културно-исторически туризъм. 
В седмия и най-дълъг етап от круиза от Сърбия през Видин до Белене с над 600 км. на греблата на лусорията, взе участие и единственият до този момент българин проф. д-р Стоян Проданов, основател на римския реенактмънт в страната, почетен председател на Съвет по туризъм – Свищов и ръководител на финансовата катедра в СА „Д. А. Ценов“. На територията на античния град Нове в съботния следобед новият 17-членен екипаж на лусорията, включващ гребци от 6 държави, ще разгледа експозицията на Посетителския център, археологически разкопки и Принципията на римския легионен лагер. Вечерната програма, организирана от Съвет по туризъм-Свищов, включва представяне на участниците в проекта на градския стадион в рамките на футболен мач на трета лига на „Академик“ – Свищов, кулинарни дегустации  и нощна стража с факли на акостиралия на километър 554 на река Дунав римски кораб. 
За актуална информация относно плаването на римската лусория в България следете Фейсбук страницата на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ https://www.facebook.com/adodunav и Фейсбук събитието „Римската лусория „Danuvina Alacris” в България https://www.facebook.com/events/426396172795258