• петък, 11 ноември 2011
  • 244 преглеждания

Стопанската академия отпразнува тържествено своята 75-годишнина

На 8 и 9 ноември СА “Д.А.Ценов” тържествено отпразнува своята 75-годишнина. По повод на юбилея се състоя международна юбилейна научна конференция „Икономиката и управлението в XXI век – решения за стабилност и растеж”. Заместник-ректорът проф. д-р Любен Кирев откри в аудитория “Проф. Д. Бъров” тържествената церемония по отбелязване годишнината на Академията и първото пленарно заседание на конференцията. Проф. д-р Величко Адамов, ректор на Стопанската академия, приветства участниците в престижния международен научен форум. “За нас, гражданите на Свищов и специално за академичната общност, осми ноември е свят ден”, отбеляза проф. Адамов. Той припомни, че 24 години след дарението на свищовския родолюбец Димитър Апостолов Ценов, през 1936 година цар Борис ІІІ открива Висше търговско училище и от този ден започва градежът на висшето училище, което днес заема достойно място в системата на националното и международното икономическо образование. Ректорът подчерта, че в Стопанска академия винаги е царял духът на стабилността и увереността. Преди първото пленарно заседание на научния форум проф. Адамов връчи отличия на шестима бивши ректори на СА “Д.А.Ценов”. Проф. Делчо Порязов, проф. Димитър Панайотов, проф. Методи Кънев, доц. Здравко Георгиев, проф. Атанас Дамянов и проф. Нено Павлов получиха от ректора грамота и почетен плакет на Академията за заслуги към висшето училище. От името на отличените ректори приветствие поднесе проф. Порязов. Ректорът проф. Адамов връчи грамота и почетен знак на Академията и на проф. Иван Дочев, проф. Радко Радков, проф. Велчо Стоянов, проф. Мойно Мойнов, проф. Марин Димитров, проф. Христо Драганов, проф. Цветан Коцев, проф. Методи Христов, проф. Дамян Дамянов и проф. Петко Петков.
За участие в конференцията бяха заявени доклади на автори от България и други 11 държави - Русия, Германия, Украйна, Гърция, Румъния, Полша, Сърбия, Македония, Грузия, Латвия и Молдова. Със събирането на множество учени и специалисти на един от най-значимите икономически форуми в България за 2011 г. бяха представени виждания и идеи за постигането на устойчив икономически растеж в период след много сериозна световна рецесия, която е и една от първите в рамките на ЕС.
Кулминацията в отбелязването на 75-годишния юбилей бе тържественото събрание-концерт, което се проведе в салона на ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови”. “Рождената дата на нашата Алма матер заема завидно място в живота й”, заяви в словото си ректорът на Академията проф. д-р Величко Адамов. Той изтъкна новаторския принос на Академията, която първа въвежда специалностите „Финанси и кредит” и „Застрахователно и социално дело”, издава и първото икономическо списание „Народостопански архив” и междууниверситетското списание „Икономика 21”. Проф. Адамов подчерта, че Академията първа въвежда и дистанционното обучение в образователно-квалификационната степен “Магистър”. В заключение ректорът посочи, че в международната юбилейна научна конференция участват над 500 учени, а докладите им са събрани в шест тома.
Гости на тържественото събрание-концерт бяха Великотърновският митрополит Григорий,  носители на почетното научно звание „Доктор хонорис кауза” на СА “Д.А.Ценов” от Германия, Украйна, Молдова и Русия, кметът на община Свищов Станислав Благов, доц. Пенчо Пенчев, областен управител на Великотърновска област, и др. Проф. Сергей Силвестров, заместник-ректор на Финансовия университет при правителството на Руската федерация, връчи на проф. д-р Величко Адамов грамотата, с която му е присъдено званието „Доктор хонорис кауза” на университета. Проф. Адамов облече под аплодисментите на препълнения читалищен салон и почетната мантия на професор на руското висше училище. Ректори, заместник-ректори, декани и ръководители на катедри от над 25 висши училища от България, Украйна, Русия, Полша, Румъния, Литвия, Грузия и Германия поднесоха поздравления на ректора и на академичната общност на Стопанската академия. Ректорът получи и множество подаръци. Официалната част на тържественото събрание приключи с богослов за здраве от митрополит Григорий. Тържественото събрание завърши с концертна програма, участие в която взеха Тримата тенори на България, Фамилия Тоника, вокалистът на “Сигнал” Данчо Караджов, именитият цигулар проф.Йосиф Радионов, ансамбъл “Чинари” и струнен квартет “Интро”.
На следващия ден преподаватели, докторанти, студенти, служители и работници на Академията взеха участие в тържествената церемония-шествие с поклонение пред гроба на Дарителя.

В-к "Дунавско дело"