Стартира XII-то издание на МФФ "Фолклорен извор" в село Царевец
На 1 август в свищовското село Царевец бе даден официалният старт на XII-то издание на МФФ "Фолклорен извор". Фолклорното събитие, което ще се проведе в рамките на четири фестивални дни беше открито от председателя на Фестивала и кмет на община Свищов д-р Генчо Генчев, който в своето слово каза: „Фолклорът е богатство, той има способността да ни обединява. Особено българският фолклор, който със своята палитра изпълва сърцата ни с много любов. Това го доказаха и изпълнителите от днешния първи фестивален ден, които се представиха в конкурсната част на програмата.“. В обръщението си той сърдечно благодари на публиката за подкрепата, на участниците и на партньорите на „Фолклорен извор“.
По традиция отец Христо Павлов благослови организаторите, участниците и гостите, след което народната певица Гуна Иванова изпълни химна на фестивала „В Царевец добре дошъл е всеки“. Приветствени слова произнесе също кметът на селото Марин Любенов, който благодари за постоянството и усилията, с които „Фолклорен извор“ се развива и надгражда през годините.
За първи път във фестивала взе участие Първи български хор „Янко Мустаков“, с диригент Веселина Митева и хормайстор Корнелия Чекелева. Чудесният рецитал бе специално подбран за фолклорната вечер и зарадва много публиката и гостите. За своето участие хористите на Първи български хор получиха с признателност от Генчо Генчев „Златна грамота“ на фестивала, която се връчва за опазване на културното наследство. От своя страна Веселина Митева благодари за оказаната чест и сподели, че през всичките 156 години на своето съществуване ПБХ „Янко Мустаков“ е имал и ще продължи да има в репертоара си българска народна музика. След тях, официалната програма продължи с танцьорите от ФТС „Творецът“, с ръководител Явор Узунов. Младите хора обраха овациите на публиката с невероятно представление, в което по елегантен начин бе събрана богатата палитра на българския фолклор.
В края на вечерта, кметът Генчев връчи „Златна грамота“ и на ФТС „Творецът“, като подчерта високото им професионално ниво и отправи с надежда към тях предизвикателството да вземат участие в най-голямото събитие на CIOFFС – Световната Фолклориада, която през 2025 година ще се проведе в България.
Новото предизвикателство, което пък отправиха тази година организаторите на фестивала към хората, занимаващи се професионално с народно пеене е националният певчески конкурс „Старите песни на нов глас“. Той предстои да се проведе през днешния ден на фестивалната сцена, като в него участие ще вземат 12 изпълнители, успешно преминали първи кръг. Във всяка от възрастовите групи и фолклорни области ще бъде обявен по един победител.
В тазгодишното издание на международния фестивал има общо над 4000 индивидуални и групови участници от цялата страна, които ще се съревновават в различните категории за наградите на „Фолклорен извор“. Всички те ще бъдат оценявани от експертно жури, с председател Юлия Цанкова и членове – Гуна Иванова, акад. проф. Елена Кутева, д-р Силва Хачерян, Димитър Манов, Даниел Спасов, Катя Василева и д-р Генчо Генчев.