• петък, 23 май 2003
  • 46 преглеждания

Станислав Благов

    Скъпи учители и ученици!
    Уважаеми съграждани!

    Вечният химн на Светите братя Кирил и Методий отново ни събира, за да бъдем заедно на най-светлия, най-български празник - 24 май.
    От ранни зори тържествено звучат във всяко българско сърце безсмъртните думи "Върви, народе възродени..."
    Кой не е трепвал, когато е пял или слушал тези свидни стихове? Десетилетия наред те са били символ на великия стремеж на народа към светлина и просвета. Те напомнят не само за прекрасните дни на детството, когато в разлюляната пъстрота на училищния двор кичехме с цветя ликовете на Учителите славянски, но заедно с това припомнят безкрайната редица от мъченици за народна просвета и култура. Те идват от далечни векове, когато вражи нозе са газили земята ни, минават през битките на най-верните ни синове, за да стигнат до нашия делник.
    "Върви, народе възродени" -призовава песента и се носи славослов от Черно море до Струма, от Дунав до Родопите.
    Песента, която ни съпътства в майския ден, е нашия поклон пред безсмъртното дело на славянските учители Кирил и Методий. С нея съпреживяваме радостта и възторга си от стореното преди единадесет века, почитаме святото начало, от което тръгва българската народност.
    Двамата братя от Солун се изправят срещу триезичната ерес, отстоявайки правото на всеки човек да говори и пише на свой език. Още в Х век, когато огънят и мечът са били олицетворение на закона, Кирил и Методий провъзгласяват СЛОВОТО за оръжие, което "крепи сърцата и умовете". За нуждите на новопокръстения славянски род веднага след създаване на буквите те превеждат евангелските текстове.
    Ще минат много години преди останалите европейски народи да започнат борба за създаване и налагане на литература на собствен език. Хронологията на времето справедливо отбелязва - (Библията) първата книга на френски език се появява едва в края на XII век и по заповед на папа Инокентий ІІІ е публично изгорена. Първата книга на английски език се появява цели 5 века след първите старобългарски книги. Едва в XVI век се появява първата книга на немски език...
    Празник е - свят и свиден за всеки българин, който е отворил очи за знанието чрез буквите на Константин Кирил Философ и Методий!
    Празник е - на нашето духовно начало, на нашето трайно присъствие в европейския свят.
    Създал ни е този ден, съхранил ни е, възродил ни е и вярвам, че той ше ни спаси защото тъкмо Христовата вяра, буквеното слово и школото българско създадоха България и я съхраниха.
    Днес, когато се лутаме, страдаме и изнемогваме, добре е да помним това и на него да се опрем, ако искаме да се спасим.
    На този ден не само се прекланяме пред безсмъртното дело на Кирил и Методий, но изричаме думи на благодарност към всички, които работят на духовната нива, засявайки слова в браздите на времето.
    Щастлив съм, че в този ден имам възможност да честитя празника на преподавателите и студентите от Стопанска академия "Д. А. Ценов" и да отправя думи на благодарност към доц. д-р Нено Павлов - ректор на Свищовската Алма Матер за доброто сътрудничество и неоценимата помощ и подкрепа.
    Честит празник на всички учители и ученици от свищовските училища!
    Честит празник на учителските колективи и децата от всички детски градини!
    Честит празник на момичетата и момчетата от Випуск 2003!
    Пожелания за здраве и успехи на всички, които в трудния делник продължават да работят почтено и достойно на културното поприще!
    Честит празник, скъпи съграждани!

Кмет на община Свищов:
/Ст. БЛАГОВ/