• сряда, 24 май 2023
  • 416 преглеждания

С тържествено шествие в Свищов бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий

На 24 май в Свищов тържествено бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

 

Празничната програма започна с поклонение пред гроба на д-р Георги Атанасович – министър на Просвещението в първия кабинет на България, след което продължи с празнично шествие от площад „Свобода“ до центъра на града. На централния площад „Алеко“, пред сградата на Община Свищов, се проведе церемония по награждаване на ученици, отличили се с високи постижения в областите „Наука“, „Изкуство“, „Професионално обучение“, „Спорт“ и включени в съставите на отбори и екипи, заели призови места.

 

Тази година, ежегодната стипендия на името на утвърдения учител по математика „Нина Ташева- Антонова“, която е в размер на 1000 лева бе разделена между: Виктория Георгиева Георгиева – X „а“ клас на СУ „Николай Катранов“, която, за изявени математически заложби, получи стипендия в размер на 700.00 лв. и Кремена Георгиева Иванова – VIII „а“ клас на СУ „Цветан Радославов“, която, за изявени математически заложби, получи стипендия в размер на 300.00 лв.

 

Наградите на изявените ученици в различните категории бяха връчени от представителите на общинското ръководство, в лицето на кмета на Свищов д-р Генчо Генчев, председателя на ОбС – Свищов д-р Кристиян Кирилов, секретаря на Общината Любомира Петрова, зам.-кметовете д-р Анелия Димитрова и д-р Станислава Стоянова, директора на дирекция „Култура и културно наследство“ Росен Маринов и началника на отдел „Образование“ Румяна Кузева. Сред специалните гости на събитието беше ректорът на СА „Димитър А. Ценов“ проф. Марияна Божинова, която също връчи грамоти на отличените млади хора.

Ето и имената на наградените ученици:

 

За високи успехи в област „Наука“:

Маргарита Пламенова Тодорова- IV клас СУ „Димитър Благоев“

Георги Мирославов Евгениев- IV клас СУ „Димитър Благоев“

Мартина Момчилова Антова- V клас СУ „Димитър Благоев“

Преслава Ивайлова Петрушева- V клас СУ „Димитър Благоев“

Виктория Георгиева Георгиева- X клас СУ „Николай Катранов“

Марина Владиславова Петрова- X клас СУ „Николай Катранов“

Елеонора Стоянова Кирилова- VI клас СУ „Николай Катранов“

Калоян Руменов Кънчев- IV клас СУ „Николай Катранов“

Николай Валентинов Русанов- VI клас СУ „Николай Катранов“

Божидар Стоянов Стоянов- II клас СУ „Николай Катранов“

Стефан Тихомиров Стоянов- II клас СУ „Николай Катранов“

Михаела Илиянова Илиева- X клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Румяна Иванова Василева- XI клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Айдън Елез Кадир- XI клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Александра Бойкова Боянова- VIII клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Александра Василева Павлова- IX клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Беатрис Юлиянова Бисерова- XI клас СПГ „Алеко Константинов“

Диана Светлинова Генчева- X клас СПГ „Алеко Константинов“

Мария Владимирова Рафаилова- X клас СПГ „Алеко Константинов“

Гергана Пламенова Петрова- VI клас ОУ „Христо Ботев“- с. Ореш

Румен Мехмедов Рушидов- VII клас ОУ „Филип Сакелариевич“

Яница Юлиянова Неделчева- VI клас ОУ „Филип Сакелариевич“

Анастасия Виталиева Гацанога- VII клас ОУ „Филип Сакелариевич“

Илияна Георгиева Георгиева- VII клас СУ „Цветан Радославов“

Любомир Ангелов Тодоров -VI клас СУ „Цветан Радославов“

Цветелин Мирославов Иванов - VI клас СУ „Цветан Радославов“

Алекс Левенов Йосифов- III клас СУ „Цветан Радославов“

Кремена Георгиева Иванова- VIII клас СУ „Цветан Радославов“

Станислава Ангелова Тодорова- IV клас СУ „Цветан Радославов“

Ивайла Ивайлова Първанова - IV клас ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Морава

 

За високи успехи в област „Изкуство“:

Борислава Калоянова Борисов - VII клас СУ „Николай Катранов“

Ива Николаева Иванова - VII клас СУ „Николай Катранов“

Даяна Станиславова Янкова - IX клас СУ „Николай Катранов“

Елизабет Петрова Тодорова - VII клас СУ „Николай Катранов“

Даян Мирославов Цветанов- II клас ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Морава

 

Награди за самодейна дейност:

Школа за поп и рок изпълнители „Естрада“ - Карина Александрова Илиева, 12 клас, СУ „Николай

Катранов“

ДЮТА „Огнени ритми“ - Лорена Станимирова Илиева, 12 а клас, „СУ Николай Катранов“

Фолклорен танцов състав „Творецът“ - Мартин Кирилов Славев-12 а кл. ПДТГ „Димитър

Хадживасилев“

ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови-1856 - Валентина Красимирова Крумова -12 б кл., „СУ

Николай Катранов“ ; ДХ „Дъга“

 

За високи успехи в област „Спорт“:

Мирая Чудомир Митева - IV клас ОУ „Христо Ботев“- с. Ореш

Валентин Любомиров Митев - VII клас ОУ „Христо Ботев“- с. Ореш

Валентин Ивайлов Плетньов - ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Ивайло Мирославов Миронов - ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Ангел Красимиров Николов - ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Емил Ивайлов Дончев - ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Марио Милков Маринов - ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Гергана Мирославова Йорданова – ХII клас СУ „Димитър Благоев“

Мартин Валентинов Иванов - Х клас СУ „Николай Катранов“

За високи успехи в областта на професионалното обучение:

Ивайло Ангелов Иванов – XI клас СПГ „Алеко Константинов“

Селим Шенурай Елвер - XI клас СПГ „Алеко Константинов“

Атанас Иванов Каишев - XI клас СПГ „Алеко Константинов“

 

Наградени ученици, участвали в отборни състезания и екипни изяви:

Отборът по тенис на маса – момичета 8-10 клас СУ „Димитър Благоев“

Отборът по волейбол – момчета 11-12 клас СУ „Димитър Благоев“

Отборът по футбол – момчета 8-10 клас СУ „Димитър Благоев“

Отбор по тенис на маса - момчетата 5-7 клас СУ „Николай Катранов“

Отбор по тенис на маса - юноши 8-10 клас СУ „Николай Катранов“

Отбор по баскетбол - девойки 8-10 клас СУ „Николай Катранов“

Отбор по хандбал - девойки 8-10 клас СУ „Николай Катранов“

Отбор по хандбал - девойки 11-12 клас СУ „Николай Катранов“

Отбор по хокей на трева СКХТФ „Дунав“- юноши 6 до 10 клас СУ „Цветан Радославов

 

Категория „Професионално образование“

Клуб по интереси „Млад аниматор“ - 9-11 клас ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

 

На празника, кметът на Свищов отправи тържествено слово, в което поздрави всички отличени ученици за високите успехи през годината и се обърна към учителите с думите: “Благодарение на Вас имаме образована нация, което е гарант за светлото бъдеще на нашите деца!“. За финал, градоначалникът перифразира посланието на първия министър на Просвещението д-р Георги Атанасович, като се обърна към всички българи с думите – „Да има любов и единение!“.

За доброто настроение на всички присъстващи, в празничната програма и тази година се включиха представители на училища, детски градини и школи, които със своите изяви направиха тържествения ден още по-вълнуващ и приятен. Община Свищов благодари сърдечно на всички тях!

 

ПРЕСЦЕНТЪР – ОБЩИНА СВИЩОВ