• вторник, 21 юни 2011
  • 205 преглеждания

Римляни, траки, готи и даки завладяха Свищов

За четвърти пореден път в града ни се проведе античния фестивал "Орел на Дунава". В историческите възстановки освен българи участваха гости от Италия, Румъния и Полша, превъплътени в ролите на римляни, готи, траки и даки.
Както и в предишните години лагерите на римляните и варварите, разположени в два противоположни участъка на градския стадиони бяха отворени за посещения на любопитната публика, към която се присъединиха и много румънци, пристигнали за събитието със специален автобус. Тази година поради поради увеличения брой на участниците във фестивала се наложи да бъдат увеличени терените на каструма и варварския лагер. В ремонта на каструма доброволно участваха свищовските момчета от групата за антични възстановки "Първа тракийска кохорта". По време на строителните дейности младите тракийски бойци провеждаха и своите тренировъчни занятия и успяха да наберат нови доброволци в своите редици.
Едно от централните събития по време на тридневните възстановки беше връчването на диплома и награда на посланика на Р.Италия н. пр. Стефано Бенацо. Наградата, която той получи и която се връчва за четвърти път е за популяризиране на културното наследство. Тя особено приляга на италианския посланик, който още в началото на своя мандат спомогна да се сложи началото на културния туризъм в България. Връчването на диплома и наградата стана пред очите на строените на стадион "Академик" римляни, готи, даки и траки, които ентусиазирано приветстваха посланика и кмета на Свищов Станислав Благов, от чиито ръце Стефано Бенацо получи високото отличие.
Още преди откриването на фестивала глашатаи и патрули обходиха улиците на Свищов, за да оповестят на гражданите предстоящото събитие. Самото то започна с откриването на изложба от антични артефакти "Невидяната империя" в Историческия музей и провеждането на конференция под надслов "Дунавски културен коридор".
Вечерта на 27 май – в първият фестивален ден на откритата амфитеатрална сцена на Калето беше посрещнат огъня на фестивала и бяха представени участниците в него. Събитието бе съпроводено от танци, ритуали и връчването на символите на града на доайенът на участниците в историческата възстановка. Тържеството продължи с антично нощно парти на стадиона.
На следващия ден – събота посетителите можаха да разгледат римския лагер и бивакът на варварите, които се занимаваха с подготовката на оръжието си и с приготвянето на храна. Пред публиката беше представено възстановка на римска сватба, както и приготвянето на кулинарни изкушения от древността – римска кухня, кухня на даките и кухня на готите. Във фестивала с голям успех се включиха и участниците в прабългарската школа за оцеляване "Бага-тур" с добре обучените си коне и майсторска стрелба с лък.
Особено живописен беше големия парад на участниците на главната улица на града, посрещнат с овации от публиката на площада. Разярен римски войн размахваше мрежа, в която трябваше да попадне негов ненавиждан враг, варвари надуваха роговете си, весталки танцуваха с развяти наметала, а в шествието дори присъстваше и огромно куче порода "неаполитански мастиф", чиито предци редовно са участвали в гладиаторските борби в древния Рим. 
Гвоздеят в културната програма на фестивала беше постановката на русенската опера "Кармина Бурана" на откритата сцена на Калето, на която присъстваха забележителен брой ценители на сценичното изкуство. Преди постановката кметът на Свищов Станислав Благов връчи награда за цялостен принос за опазване на културното наследство "Свищов 2011" на проф. Стоян Денчев, ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии и председател на Съюза на народните читалища.
В последния фестивален ден зрителите можаха да наблюдават шоу-спектакъла на Първа тракийска кохорта, гладиаторски битки, състезания по стрелба с римска артилерия, древни занаятчийски умения и епичната битка на римските легиони с варварите. С ритуал по загасяне на огъня вечерта на третия ден фестивалът беше закрит.

Ганка Иванова
В-к "Свищовски бряг"