• вторник, 18 юни 2024
  • 279 преглеждания

ОПЕРАЦИЯ BG 05SFPR003- 1.001 "Топъл обяд" по ПРОГРАМА ЗА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021-2027 СЪФИНАНСИРАНА ОТ ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД+”

 

Проект "Топъл обяд в Община Свищов" осигурява топъл обяд на лица живеещи в бедност на територията на община Свищов - лица и семейства без доходи, лица обект на социално подпомагане, лица с увреждания с ниски доходи, лица с установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа, самотни лица, възрастни пенсионери с ниски доходи т.е. най-нуждаещите се лица. Целта е осигуряване на подкрепа за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и основни материали за осигуряване на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация.

Считано от 01.07.2024 г. се увеличава стойността на единичния разход за топъл обяд в размер от 3,20 лв. на 3,64 лв. с включен ДДС, съгласно изменения на Ръководство на конкретния бенефициент по процедура за директно предоставяне на БФП BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., както и на условията за кандидатстване

Проектът е с определен срок от 01.10.2022 г. до 30.09.2025 г.

Към момента в Община Свищов топъл обяд получават 100 човека от целевите групи:

1. Лица и семейства без доходи или с ниски доходи - 56 бр.

2. Лица с увреждания с ниски доходи – 19 бр.

3. Лица с увреждания и доходи под линията на бедност, обект на социално подпомагане – 25 бр.

Приготвянето на топлия обяд се осъществява в кухненския блок на ДСП - адрес: област Велико Търново, община Свищов, гр. Свищов, ул. "33-ти Свищовски полк" № 67. На потребителите е осигурена здравословна, качествена и разнообразна храна при спазване на всички разпоредби на Закона за здравето, Закона за храните и поднормативната уредба по прилагането им, както и приложимото европейско законодателство в областта на храненето.

Съпътстващите мерки се реализират през целия период на изпълнение на договора и изцяло са съобразени със специфичните нужди на хората от целевите групи. Те се предоставят под формата на дейности, допринасящи за социалното приобщаване на най-нуждаещите се лица. Включват помощни и консултантски услуги за подобряване на достъпа на потребителите до основните обществени услуги за нуждите на жилищното настаняване, социалното благосъстояние, здравеопазването, образованието и заетостта.