Община Свищов кандидатства по "Красива България"
През 2007 година Община Свищов ще кандидатства пред проект "Красива България" с 4 обекта, имащи голяма туристическа, историческа и естетическа стойност за града. За това съобщи Стоян Парашкевов, директор на дирекция "Административно - правно и информационно обслужване". Общата стойност на обектите е близо 550 хил. лв. В тяхното изпълнение Община Свищов ще участва с 57 %, равняващи се на 312 хил. лв.
Единият от обектите предвижда реконструкция на площадното пространство пред къща - музей "Алеко Константинов". В резултат на неговото изпълнение ще се получи единна композиция между площада и заобикалящите го старинни къщи. За целта ще бъде извършена подмяна на сегашното асфалтовото покритие с настилка от плочи от гнайс и павета. Стойността на проекта е 154 536,83 лв.
Преди години фасадата на сградата на ПБЧ "Еленка и Кирил Д. Аврамови" бе обновена отново по проект "Красива България", а през 2007 година целта е да се направи ремонт на вътрешното й пространство, за да се възвърне първоначалния й вид. Това е вторият обект и за неговото изпълнение Община Свищов ще кандидатства пред "Красива България" със сумата от 139 181,02 лв.
Като следващ обект е посочено бившето "Св. Николско училище" – първото класно училище в България. Историческата сграда за последно е функционирала като картинна галерия, но в момента състоянието й е трагично. След нейната основна реконструкция тя ще изпълнява функциите не само на галерия – в нея ще се обособи клуб на художника. Дейностите по проекта предвиждат неговото изпълнение да струва 147 569,37 лв.
С най-ниска стойност - 51 428,34 лв., е проектът за ремонт на музея в местността "Паметниците", чиято експозиция пресъздава преминаването на руските освободителни войски през река Дунав. По проекта се предвижда ремонт на покрива и укрепване на облицовъчното покритие на музейната сграда.
С избора на точно тези обекти, с които Община Свищов кандидатства по проект "Красива България – 2007", неотлъчно се следва целта да се възроди миналото на Свищов като културен и просветен център, и най-вече да не се позволява това историческо богатство да бъде безвъзвратно изгубено за идните поколения.
"Степенувайки приоритетите на Общината и съобразявайки се с определянето ни в Националния план за регионално развитие като "Район на трансгранично сътрудничество" поставяме разработването на туристическия потенциал на едно от първите места сред нашите цели", добави Парашкевов. Той заключи, че избраният път за съживяване на посочените исторически паметници чрез тяхното обновяване, възстановяване и облагородяване на околните им пространства и маршрутите, водещи до тях, ще ги направи привлекателни за българските и чуждестранни туристи. Това от своя страна ще доведе до значително подобрение на икономическото състояние на жителите на общината и повишаване качеството на живот.