Награда за познание и родолюбие получиха участниците в състезанието „Моята България“
В слънчевата съботна утрин група ученици от СУ „Димитър Благоев“, СУ „Николай Катранов“, СУ „Цветан Радославов“, ПДТГ „Димитър Хадживасилев“ и СПГ „Алеко Константинов“ поеха на вълнуващо пътуване до Стара Загора. Тази образователна екскурзия беше специална – тя бе заслужена награда от общинското ръководство за отличното им представяне в юбилейното издание на ученическото състезание „Моята България“.
По време на посещението си младите родолюбци имаха възможността да се докоснат до богатата история на един от най-древните градове в България. Първата спирка бе Регионалният исторически музей, където учениците се потопиха в хилядолетната история на Стара Загора – от праисторията до наши дни. Изложените артефакти, интерактивните експозиции и разказите на екскурзовода разпалиха любопитството и възхищението на младите посетители. Те видяха уникални находки, разкриващи живота на хората през различните епохи, научиха за важните събития, оформили развитието на региона и откриха как древните традиции са се преплели със съвременната култура на града.
Вторият исторически паметник, който посетиха, бе Архитектурният комплекс „Музей на религиите“ – уникално културно наследство, което събира в себе си пластове от различни епохи и религиозни вярвания. Учениците с интерес разгледаха останките от древнотракийско светилище, раннохристиянски храм и османска джамия, което им даде възможност да осъзнаят историческата свързаност и културното и религиозното многообразие на българските земи.
Финалният акорд на екскурзията бе посещението на Античния форум „Августа Траяна“, който разказва за славните римски времена и величието на цяла една епоха. Археологическият комплекс включва площад с амфитеатрален аудиториум, терми, крепостни стени, западна порта и част от главната търговска улица. Разположен в центъра на града, форумът е представлявал своеобразен културен и развлекателен център за населението. Разглеждайки античните руини учениците имаха възможност да се докоснат до древната архитектура и да разберат повече за социалния и политическия живот в римската епоха.
По време на пътуването учениците бяха придружени от своите ръководители, членовете на журито на състезанието, зам.-кмета на община Свищов д-р Анелия Димитрова и Румяна Кузева, началник на отдел „Образование и младежки политики“. Всички заедно споделиха емоцията от това пътуване в миналото и вдъхновението, което то им донесе.
Тази образователна екскурзия не беше просто награда – тя бе урок по история, по родолюбие и по приемственост. Учениците не само обогатиха своите знания, но и усетиха с цялото си сърце величието и многовековната история на България. Ентусиазмът в очите им беше най-голямото доказателство, че подобни инициативи имат смисъл – защото знанието и любовта към родината са най-доброто наследство, което можем да предадем на младите поколения. С усещане за гордост и вдъхновение те се завърнаха у дома, готови да споделят наученото и да предадат нататък духа на българската история.
Отдел „Образование и младежки политики“ към община Свищов