• петък, 21 декември 2012
  • 276 преглеждания

„Кафявото тефтерче” на проф. Каменов видя бял свят

„Кафявото тефтерче” на проф. Каменов видя бял свят
 
         Старото „Светиниколско  училище” беше мястото, избрано от проф. д-р на икон. науки Камен Каменов за да представи книгата си „Нещо ново, нещо старо, нещо назаем”.
            Оригиналното заглавие е перифраза на английската, налагаща се вече и у нас традиция, на сватбения си ден булката да носи на себе си нещо старо, нещо ново, нещо синьо и нещо назаем. В случая, Старото са непреходните мисли на великите мислители на човечеството. Новото – авторските мисли и всичко онова, което е синтезирано от случки, събития и промени в обществено - икономическия живот. Назаем – това са размисли и максими, които са впечатлили автора, но са придобити при непосредствено общуване, от медии, споделени в социалните мрежи и т. н., а Синьото, което липсва в заглавието е самото книжно тяло на сборника.
            В основата на сборникът с мисли, епиграми и афоризми лежи едно обучение, започнало през далечната вече 1989 г. Тогава, авторът записва курс по Социална психология и психоанализа в социалните групи. По собствените му думи, водещия мотив за него тогава е бил не толкова предмета на психологическия анализ, колкото мястото на обучение – Новосибирск, който със своя Академичен град (Академгородок) се слави като мястото, в което се ражда всичко ново в тогавашния Съветски съюз и Социалистическия блок изобщо. Слава, която е запазена и до днес. Въпреки това, с навлизането в материала, пред него се открили нови нива на познанието.
            Трите години през които минава петмодулен цикъл на обучение оставят своята марка върху мирогледа на свищовския преподавател. От тогава датира и кафявото му тефтерче, в което за 23 години са събрани мислите, видели бял свят в реализираното издание. „Идеята ми не е да поучавам – твърди професорът – но ако някой използва като база, като упора в дадена ситуация нещо от това, което днес представям, то целта ми ще е изпълнена”.
От къде учителя, или университетския преподавател черпи мъдрост? Дали от контактът си със знанието, което е рационално, или от ежедневния си допир с незнаещите, които пък са ирационални? Според професор Каменов първата стъпка е себепознанието. Един от основните постулати на психологическия анализ, запаметен от обучението в Новосибирск е, че за да анализираш някого, първо трябва да умееш да се самоанализираш сам. За да направиш това пък, са нужни отговорите на два въпроса:
1. Какво се случи?
            2. Какво е отношението ми към случилото се?
            Върху тази база може да анализираш индивид или група и евентуално да въздействаш върху определени обществени процеси. Както и, вероятно, да ги манипулираш.
            В презентацията си, професор Каменов сподели някои свои наблюдения и заключения върху сложния и погрешен във философията си преход, който ни превърна в бедняците на Европа.
            За представянето на книгата на най-успешния работещ професор от СА „Д. А. Ценов”, с репутация далеч извън границите на страната, гостуваха кмета на община Свищов Станислав Благов, приятели, бивши и бъдещи студенти и представители на медиите. След глътката свежа мисъл, всички присъстващи се изредиха да поздравят автора и да се сдобият с автограф на ценното томче.   
 
Димитър Спасов