Интересни теми свързани с българските традиции бяха беседвани в първия панел на Националната кръгла маса в село Царевец
На 2 август за първи път в рамките на фестивала „Фолклорен извор“, в село Царевец се провежда национална кръгла маса на тема: „ТРАДИЦИИТЕ ДНЕС – МОСТОВЕ ПРЕЗ ГРАНИЦИТЕ“. Събитието е първо и за новооткрития Център за култура, образование и отдих в село Царевец, създаден по трансграничния проект „Традиция и танци – мост над река Дунав“, дейностите на който включват организирането и провеждането на събития от подобен характер.
В първия панел, който се проведе в предиобедните часове, бяха беседвани темите за динамиката на традициите, местата на памет в малкия град, като мостове или граници между миналото и съвременността, традициите и иновациите, както и темата за новите погребални традиции, които се променят във връзка с динамиката на времето. Лектори по темите бяха: проф. днк Маргарита Карамихова от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ която беше и модератор на панела, проф. д-р Петко Петков, също от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, гл. ас. д-р Светлана Антова, от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и докторантът към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и кмет на община Свищов Генчо Генчев.
Интересните теми, които бяха дискутирани изведоха на преден план няколко основни фактора, които оказват влияние върху българските традиции през годините. Едни от тези фактори са урбанизацията, модернизацията и динамиката на живот, които пряко или косвено оказват влияние върху традициите във времето. Всички дебатиращи се обединиха около тезата, че личният принос на всеки един човек е от ключово значение за съхраняване и предаване на непреходните традиции и запазването им във възможно най-автентичен вид. Макар институциите да полагат усилия в посока запазване чистотата на традициите, най-активно въздействие оказват семейната среда, читалищните и културни центрове, които чрез развиване на самодейността и пресъздаването на обредността, празниците и ритуалите играят ролята на мост между поколенията през годините.
Във втория панел на Националната кръгла маса, който ще започне днес в 16.00 часа, предстои да бъдат дебатирани интересни теми като – праисторическото наследство, знаците, обичаите и накитите. Ще бъдат разгледани Сопотските майстори, като пазители и възродители на старите български традиции, а в етнокултурни аспекти – ромската жена, като настояще и бъдеще.
Лектори във втората част на форума ще бъдат: проф. дн Мария Шнитер – ПУ „Паисий Хилендарски“, докторант Ивайло Крумов, директор на Исторически музей – Белоградчик, докторант Пламена Кирова, (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“), РИМ Бургас, ас. д-р Павлин Чаушев, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, докторант Борислава Петрова, (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“), директор на Къща музей „ Иван Вазов“ – гр. Сопот и д-р Севим Куртчу, ОУ “Св. Св. Кирил и Методий“ с. Сеслав, общ. Кубрат.
Вратите на Центъра за култура, образование и отдих в село Царевец са отворени за всички, които имат интерес към научното събитие. Заповядайте!
ПРЕСЦЕНТЪР – ОБЩИНА СВИЩОВ