Дунав бавно се оттегля
Стената на дигата при Вардим е използвана за път, по който са минавали тежкотоварни автомобили. По нея са минавали камиони, натоварени с по 30 тона дървесина, добита на остров Вардим. Това е причина за тежкото състояние, констатирано от кмета на общината Станислав Благов, председателя на ОбС доц. д-р Андрей Захариев и областния управител Тошко Никифоров, които наскоро направиха оглед на състоянието на дигите край Свищов. Според кмета Благов дигите край селото не са поддържани повече от 20 години. Съоръженията са обрасли с дървета и след оттегляне на водата е необходимо незабавното им поправяне.
Покачващите се води на Дунав през почивните дни на миналата седмица сериозно са застрашили 2 от крайбрежните къщи във Вардим, съобщи Виктор Тонков, главен инспектор "Гражданска защита" и секретар на Постоянната комисия за борба с природните бедствия, аварии и катастрофи. Това е причина около жилищните сгради да бъдат поставени общо 150 чували с пясък като минизащитна дига. Има и няколко залети двора и селскостопански постройки в тях. В няколко мазета е избила подпочвена вода. Въпреки спада на речното ниво, води се 24-часово наблюдение на целия участък от предпазните диги по Дунав. Ниските места на дигите и коловозите се попълват, рампите са надградени и резервът е повече от метър.
Воден стоеж от 833 см са измерили при километър 554 в сряда миналата седмица от Агенцията за поддържане на плавателния път по река Дунав. Общо с 43 см тогава е спадането на нивото на Дунав при Свищов за две денонощия, след като на 24 април бе измерено ниво от 876 см. Това е първото чувствително спадане на речното ниво за последните седмици.
Прогнозата на хидрометеоролозите е тенденцията на спад да продължи и през следващите дни.