Антиките, реставрирани в Полша, вече са в Свищов
Миналия петък Историческият музей в града ни си прибра реставрираните в Полша 73-те антични находки от римския град Нове. Обстоятелствата около срока за освобождаването им на Митница Свищов изясни директорът на музея Пети Доневски.
По време на митническата проверка за наличността и състоянието на археологическите находки от фонда на Историческия музей, извършена в присъствието на експерти, е установено нарушение в срока на пребиваването им извън пределите на страната, предполагащо обмитяване за около 40 000 лева.
Проблемът при завръщането им в България идва от разпоредбите на Закона за митниците (чл. 183, ал.1). Според него находките са загубили статута си на местна стока, тъй като са били извън пределите на България повече от три години. Преписката с Агенция "Митници" за освобождаването на ценните находки от Нове била придвижена много бързо в резултат на обединените усилия на всички заинтересовани институции – Митницата, музеят и Община Свищов. След запознаване с приложените по случая документи, директорът на агенция "Митници" разпоредил освобождаването на пратката с антики, пристигнала от полския град Познан. Пристанище – Свищов и "ВиК" ЕАД пък осигурили техниката за разтоварване и транспорта за прибиране на антиките до фонда на музея.
Откритите по време на 40-годишните съвместни полско-български археологически проучвания 73 антики, оценени на 117 хил. щатски долара, са изнесени от България през 1999 г. според договор между българското и полското министерство на културата. "Това е прецедент, предвид удължения с две години – общо 5-годишен срок на пребиваване на антиките", заяви Пети Доневски. Те са придружени от документ за временен износ, със заповед-разрешение и с приемно-предавателен протокол, подписан от двете страни по договора. Целта на пребиваването им в Полша е реставриране и консервиране в лабораториите на Познанския университет и подреждането им в музейна експозиция в специална зала. Изложбата е открита през 2003 г. и е посетена от около 80 хил. души. Големият интерес се обяснява с факта, че археолози от местния университет 40 години участват в разкопките на Нове, както и с липсата на местни археологически находки.