• четвъртък, 13 януари 2022
  • 149 преглеждания

Алекови дни 2022 – резултати от ученическите конкурси

По повод 159 години от рождението на Алеко Константинов, Община Свищов проведе три конкурса, резултатите от които отчете на 13 януари 2022 г. Мероприятието се състоя в тесен кръг поради епидемичната обстановка. На него присъстваха тазгодишният лауреат на Международния конкурс за къс хумористичен разказ „Алеко“ и наградените в двата ученически конкурса за есе и рисунка.

Името на победителя в международния конкурс е Христо Карастоянов от България за разказа „Приказка от братя гримьори“. Той е спечелил сред 72 разказа на 38 писатели от 15 страни, сред които България, Сърбия, Русия, Украйна, Германия, Татарстан, Франция, Естония, Канада, Беларус, Израел, Белгия, Казахстан, Унгария, САЩ.

На скромната церемония бяха наградени и участниците в ученическите конкурси за есе и рисунка. В конкурса за есе са участвали 20 предложения, разпределени в три теми по избор, а в конкурса за рисунка близо 100 деца са рисували на тема „Опознай родината, за да я обикнеш“.

Ето и кои са наградените:

КОНКУРС ЗА ЕСЕ

Тема: „ Добър ден, Щастливецо“

Първо място

Гергана Бориславова Борисова – 11 „Б“ клас, СУ „Николай Катранов“

Второ място

Даниел Митков Кръстев – 12 клас, СУ „Цветан Радославов“

Стефан Петков Димитров – 9 „А“ клас, СУ „Николай Катранов“

Трето място

Преслава Руменова Кожухарова – 12 „Б“ клас, ПДТГ „Димитър Хадживасилев“

Йоана Александрова Недялкова – 10 „А“ клас, СУ „Николай Катранов“

Тема : „Алеко – липсващият наш съгражданин“

Първо място

Соня Ангелова Георгиева – 12 клас, СУ „Цветан Радославов“

Второ място

Белослава Анатолиева Тодорова - 12 „Б“ клас, СУ „Николай Катранов“

Трето място

Гергана Тончева Ефремова – 8 „В“ клас, СПГ „ Алеко Константинов“

Тема: „ Свобода, честност, любов“

Поощрителна награда

Габриела Тодорова – 9 „А“ клас, СУ „Димитър Благоев“

Рени Тодорова Матеева – 9 „Б“ клас, СУ „Димитър Благоев“

КОНКУРС ЗА ДЕТСКА РИСУНКА

I в. гр., 1-4 клас

Виктория Иванова – 9 г. – СУ „Цв. Радославов“

Божидар Спирдонов – 11 г. – ОУ „Хр. Ботев“ – с. Ореш

Цветослав Иванов – 7 г. – СУ „Д. Благоев“

Поощрение: Дария Веселинова – 8 г. – СУ „Н. Катранов“

II в. гр., 5-8 клас

Алекс Чакъров – 12 г. – ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Морава

Анастасия Гацанога – 12 г. – ОУ „Ф. Сакелариевич“

Владислав Венциславов – 11 г. СУ „Цв. Радославов“

Поощрение: Васил Василев – 11 г. ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Морава

III в. гр., 9-12 клас

Биляна Бисерова – 18 г. – ПДТГ „Д. Хадживасилев“

Александрина Александрова – 15 г. – СУ „Н. Катранов“

Колективна работа на Преслава Кожухарова, Биляна Бисерова, Йоанна Митева, Елиф Юсуфова – ПДТГ „ Д. Хадживасилев“ 12 клас

Поощрение: Ванеса Саидова – 15 г. – СПГ „А. Константинов“

Рисунките могат да се разгледат в Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов.