Свищов в снимки
Знаете ли че ...
В Свищов е първата търговска гимназия
Свищовецът Димитър Хадживасилев, търговец в Букурещ, подарява през 1882 г. средства за...
Научете повече»
Културата е неразривна характеристика на съвременния облик на община Свищов. Инициативите на редица видни свищовци през Възраждането допринасят градът да стане люлка на редица пионерни културни инициативи за България.
Политиката на Община Свищов в областта на културата е подчинена на следните приоритети:
Със значимо присъствие в местния духовен живот са институции и организации като ПБНЧ "Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856", ПБХ "Янко Мустаков", МФ „Алеко Константинов”, Държавна градска библиотека, Школа по изкуствата, Художествена галерия "Николай Павлович", Исторически музей, читалищата в селата на свищовска община.
Община Свищов утвърждава своето място в културния календар чрез реализирането на редица инициативи в сферата на културата, чрез създаването и развитието на значими културни събития и изяви (празници, фестивали, изложби и др.).
Утвърдени събития с международно участие:
Събития с национално значение:
Традиционни празници на град Свищов:
Годишен финансов отчет за 2010г. на Нарочно читалище "Филип Станиславов 1903" - с.Ореш
Свищовските празници през годините:
В годините на своя разцвет – преди и след Освобождението, Свищов се радва на слава и благополучие. Неговите жители полагат усилия и по-късно да запазят неговият престиж на търговски център. Вестник "Свободна мисъл" от 30 май 1936 г. посочва, че Свищовското кметство назначава комисия, която да организира празници на града от 28 до 30 август. В миналото 28 август е съвпадал с църковния празник "Успение Богородично", когато по традиция се провеждал голям събор в местността "Манастира". След това празникът се премества в града и се свързва с честването на 100-годишнината на църквата "Св. Преображение". Открива се новата камбанария на църквата, дело на архитект Г. Стамов. Тържествата са съпроводени с тридневен панаир на стоки и животни. Общината успяла да осигури намаление със 70 на сто на билетите за ж. п. транспорта от всички гари в страната до Свищов за времето от 25 август до 3 септември. За панаира пристигат стотици свищовци, живеещи другаде, много родственици и още около 10 000 души – освен с влакове, още с параходи, каруци и коли. Освен изложба на добитък се урежда и изложба от Земеделското училище, Риболовната инспекция и Стопанското училище "Царица Елеонора". Комисията за премиране на животни раздава на скотовъдите от околията 14 850 лв. осигурени от Общината, Популярната банка, Свищовското търговско дружество и Районния кооперативен съюз "Дунав", както и общините на околията.
През 1965 г. празниците на Свищов получават ново кръщение. Те се провеждат от 9 до 16 октомври като Дунавски културни дни "На гроздобер в Свищов". На откриването са поканени всички творци от този край. Представление изнася Русенската народна опера. Празниците започват с гроздоберно шествие, с песни танци и обичаи, свързани с гроздобера. Участие взема и художествения ансамбъл на най-голямото държавно земеделско стопанство "Совата".
През следващата година, 1966 г., Дунавските културни дни се провеждат от 1 до 9 октомври. Пресъздадените картини от миналото на града и художествената програма предизвикват възхищението на многобройните посетители, сред които има и от чужбина.
Празниците се организират и през 1967 г., след което традицията се прекъсва. В дните от 7 до 17 октомври гостува Великотърновския театър, изявяват се танцови състави и духови оркестри.
Чак през 1984 г. празниците на града се възстановяват под името "Свищовски лозници". Те са открити на 6 октомври.
Главният им акцент са културните прояви – срещи с творци от свищовския край, концерт на Владимир Радулов, литературни четения, както и атракционни, и спортни игри.
Година по-късно, през 1985 г., свищовските празници се провеждат заедно с Дните на сатирата "Свищов – 85". На 21 и 22 септември в града гостуват видни наши сатирици и карикатуристи. Връчени са наградите от Международния конкурс за хумористичен разказ "Алеко" и националните конкурси за хумор и карикатура.
"Свищовските лозници" през 1986 г. се провеждат от 19 до 21 септември. През тези дни гостува Националната художествена галерия, не липсват театралните и концертните изяви, ревюта, спортни състезания.
От 1992 г. по решение на Общински съвет – Свищов празниците на града "Свищовски лозници" се провеждат в почивните дни от последната седмица на месец септември, като в концепцията за празниците са включени няколко основни моменти:
Свищов в снимки
Знаете ли че ...
В Свищов е първата търговска гимназия
Свищовецът Димитър Хадживасилев, търговец в Букурещ, подарява през 1882 г. средства за...
Научете повече»